3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими можливостями

Міжнародний день людей з інвалідністю був заснований Генеральною Асамблеєю ООН 1992 року. Тоді закликали всі держави і міжнародні організації співпрацювати у проведенні цього дня.

Сьогодні в Україні не прийнято використовувати термін «інвалід». Він широко застосовувався в нормативно-правових документах до 2005 року, після чого все активніше стали говорити про «людей з особливими потребами» або «осіб з обмеженими можливостями» , «осіб з інвалідністю».

Це не свято – це день, коли суспільство звітує перед людьми, які стикнулись у житті з непоправними вироками про те, що зроблено для того, щоб вони почувались рівними.

Перше, це обладнання місць загального вжитку пандусами. Так, наприклад, ширина дверей публічних закладів має бути 90 см — це за державними будівельними нормами. Кут нахилу пандуса ‒ 5 градусів.  Поріг же ж має бути до двох сантиметрів, всередині ‒ без перешкод для руху. Для того, щоб людина на інвалідному візьку могла рухатись без перешкод, почуваючи себе емоційно комфортно.

Друге, не бійтесь дати людині з інвалідністю повноцінне місце роботи. Працівника з інвалідністю можна взяти як на основне місце роботи, так і за сумісництвом. Він може працювати на умовах повного чи неповного робочого часу. У свою чергу, законодавство зобов’язує роботодавців створювати спеціальні робочі місця й умови роботи з урахуванням програм реабілітації працівників-інвалідів.

Адже люди з інвалідністю хочуть працювати та потребують роботи для того, щоб:

  • заробляти на життя;
  • підтримувати соціальні контакти;
  • набувати почуття власної гідності.

У Києві, наприклад, існує пекарня, де працюють люди з вадами слуху та розумовими порушеннями. Вони печуть кекси й хліб. І це не єдиний приклад успішного працевлаштування людини з інвалідністю в Україні.

До речі, найближчим часом в Україні почне працювати гаряча лінія звернень і консультацій для людей з інвалідністю.