10 фактів про День соборності в Україні

Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року. Пропонуємо вам 10 цікавих фактів про це свято.

1. Урочиста акція святкування й проголошення акта Злуки відбулася 22 січня 1919 р. на Софійській площі біля собору. На майдані зібралися тисячі мешканців столиці, військові частини, духовенство Української православної церкви на чолі з архієпископом Агапітом і єпископами, які відслужили службу Божу, члени Директорії, уряду УНР та делегація ЗУНР. Століттями розірваний український народ об’єднався на своїй землі в єдиній Українській державі  — Наддніпрянщина вийшла з Російської, а Західна Україна — з Австро-Угорської імперії.

2. Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України — Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців — понад 30 тисяч учасників.

3. 21 січня 1990 року жителі багатьох населених пунктів по дорозі між Києвом і Львовом утворили живий ланцюг, відзначивши цю історичну дату.

4. В сучасній Україні на державному рівні вперше святкували цей день  у 1999 році.

5. Починаючи з 2008 року в Києві щорічно створювали “живі ланцюги” на мості Патона, символічно з’єднуючи лівий і правий береги.

6. У 2018 році кількасот людей з синьо-жовтими прапорами, частина – в одностроях армії УНР, вийшли на міст Патона у Києві. Їх супроводжували поліцейські машини та реконструйований панцерник часів Української Народної Республіки. Українці з різних регіонів спілкувались, співали та утворили «живий ланцюг», що символічно з’єднав правий та лівий береги Дніпра.

7. Вулиці, названі на честь Дня соборності України, є в таких містах: Броди, Дрогобич, Жмеринка, Івано-Франківськ (вулиця 22 Січня), Кривий Ріг (вулиця Соборності), Тернопіль (проспект Злуки).

8. Моторошним був інцидент в ніч на 21 січня, напередодні Дня Злуки, у 1978 році. В той період, при радянській владі, про День Соборності не можна було навіть згадувати. Тож тоді, вночі, Олекса Гірник спалив себе живцем біля могили Шевченка в знак нагадування про те, що Україна має бути незалежною та проти радянської окупації. Перед смертю він розкидав тисячі листів на кручах Дніпра, де значилось про мету його самопідпалу.

9. У 2011 році в акції “живий ланцюг” до Дня Соборності України взяло участь 22 міста.

10. У 2011 році, указом президента-утікача, Віктора Януковича, День соборності 22 січня був скасований на офіційному рівні. А відновлено вже у 2014 році, після його втечі.

А ось так відзначили День Соборності 2020 в одній з київських шкіл.

День Соборності в НВК "Софія" 2020 – Ланцюг єдності

🇺🇦День Соборності України – свято, що відзначається щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві.🤝Яскравим проявом єдності, прагнення українського народу до свободи, став «живий ланцюг», організований патріотичними силами 21 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акта Злуки. Мільйони тоді ще радянських українців узялись за руки від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності.👫👫👫Відтоді в Україні «живі ланцюги» створювались неодноразово, символізуючи єдність українського народу, а День Соборності наразі відзначається на державному рівні вже щорічно.#ялюблюукраїну #деньсоборності2020

Posted by Освітній центр "Софія" on Wednesday, January 22, 2020

“Не розділені, а об’єднані вірою, українці здатні подолати багато труднощів і перепон, перемогти ворога і здобути справедливий мир, який можна зберегти лише в єдності”, – написав митрополит Київський і всієї України Епіфаній, вітаючи українців з Днем Соборності України у Facebook.

У День Соборності українців закликають пам’ятати про ціну, яку доводиться платити за єдність та аналізувати й враховувати помилки минулого.