13 лютого – Всесвітній день радіо

Щороку 13 лютого прийнято відзначати Всесвітній день радіо.

Започатковане воно з ініціативи Іспанії, а проголошене було на 36-й Генеральній конференції міжнародної організації ЮНЕСКО 3 листопада 2011 р. Дата 13 лютого була обрана тому, що саме у цей день в 1946 р. вперше вийшло в ефір «Радіо ООН».

Деякі цікаві факти пов’язані з радіо. Наприклад, слово «хакер» з’явилося завдяки радіо. Так називали людей, які зламували паролі на секретних радіостанціях.

Термін «радіо» вперше ввів в обіг англійський фізик-хімік Вільям Крукс в 1873 році. Слово в перекладі з латинської radiare означає «випромінювати,випускати промені». Основою радіо є електромагнітні хвилі.

У Німеччині першовідкривачем способів передачі і прийому електромагнітних хвиль вважають Генріха Герца. У США впевнені, що заслуга винаходу радіо належить Миколі Теслі, який запатентував в 1893 році передавач, а в 1895-м – приймач. Більшість країн вважає творцем першої успішної радіосистеми італійського інженера Гульєльмо Марконі. Він домігся цього в 1895 році. Російський фізик Олександр Попов відстав від нього всього на один місяць.

Першу радіограму в березні 1896 року відрядив Олександр Попов. Вона містила всього 2 слова: «Генріх Герц».

Наше сьогодення складно уявити без засобів комунікації, а радіохвилі є одним із важливих засобів донесення інформації до суспільства. В Україні існують радіостанції, які були засновані християнами та тиражують на своїх хвилях християнський контент. Серед найбільш поширених:

Радіо “Голос Надії”
Програми цього радіо можна слухати через мобільний додаток: Радіо «Голос Надії», подкаст – Soundcloud, прямі ефіри на сторінці радіо у Facebook та Youtube.

Радіо «Голос Надії» – це перше християнське радіо, яке почало віщати з 1995 року. Сьогодні радіо транслює 60 програм, з яких 9 – у прямому ефірі.

Світле радіо “Еммануїл”
Перша ефірна міжконфесійна музична радіостанція. Створена у 2005 році в Україні для того, щоб нести світло Божої любові для всієї родини. Місія радіо — поширювати Боже Слово через радіохвилі.

“Ми вдячні Господу за те, що маємо свій діапазон мовлення, за чистоту звучання, за те, що ефір радіо «Еммануїл» наповнений Божою присутністю, насичений світлими піснями, цікавими програмами. Дякуємо і за наших слухачів, партнерів та волонтерів – нам є для кого мовити! А головне – нам є про Кого свідчити!”, – сказано на сторінці радіо у фейсбук.

Радіо “Марія”
Ініціатива започаткувати католицьке радіомовлення належало єпископу ординарію Харківсько-Запорізької дієцезії Станіславу Падевському. Проте, всупереч численним спробам ініціювати «Радіо Марія» у Запоріжжі, зробити це не вдалося. Натомість був виграний конкурс на отримання радіочастот у Києві.

«Радіо Марія» в Україні почало мовлення 1 червня 2010 року в місті Києві на частоті 69,68 ФМ (ультра короткі хвилі).

На початку в ефірі «Радіо Марія» звучала лише музика, згодом почали з’являтися окремі програми, насамперед, молитовні трансляції. Сьогодні «Радіо Марія» має 24 години мовлення; з них програми з 7:00 до 23:00 ведуться майже виключно у прямому ефірі.

У 2012 році «Радіо Марія» отримує нові хвилі у Вінницькій, Рівненській, Хмельницькій (північ) та Волинській областях. У 2013 році радіо розпочала мовлення у Житомирській та Хмельницькій (Городок, Кам’янець-Подільський) областях.

Щоденна аудиторія «Радіо Марія» складає близько 50 000 осіб.

Крім того, Радіо “Марія” можна слухати в Інтернеті — через програвач на сайті, за допомогою мобільного телефону завдяки програмі Radio Maria, яку можна завантажити з Play Market, AppStore або будь-якої іншої програми, наприклад, Tunein Radio.

Радіо М
Це — незалежна українська радіостанція інформаційно-розважального напрямку.

Радіо М було створено 27 лютого 2012 року, в діапазоні FM почало працювати 26 лютого 2013 року. Мовлення ведеться в режимі 24/7. Міста мовлення: м. Слов’янськ, Краматорськ, Дружківка, Костянтинівка, Лиман Донецька обл.: на частоті 87,5 FM, м. Мар’їнка, Донецька обл.: 89.8 FM, м. Покровськ, Донецька обл.: 103.7 FM, м. Щастя, Луганська обл.: 102.3 FM, м. Одеса й область: 68.36 FM, смт. Миколаївка, Одеська обл.: 101.7 FM, м. Гірник, Донецька обл.: 105.5 FM.

ТрансСвітове радіо
Сьогодні ТрансСвітове Радіо — найбільша християнська радіомовна організація у світі. Щотижня Євангеліє транслюється понад 200 мовами і наріччями з 14 передавальних центрів, 2700 місцевих радіостанцій та за допомогою космічної подачі сигналу. Кількість мов, якими виходять в ефір програми ТСР, більша, ніж у Бі-Бі-Сі, «Голосу Америки», Китайського міжнародного радіо і «Радіо Росії», разом узятих. Розпочавши 1954 року трансляцію передач двома мовами, ТСР збільшило їх до 100 мов на сорок першому році мовлення і додало ще 100 за останні десять років. В багатьох важкодоступних країнах проповідувати Добру звістку про спасіння можна лише за допомогою радіо.

Радіопередачі ТСР в Україні транслюються на середніх хвилях: 999 кГц (300 м), щодня о 21:00; www.youtube /ТрансСвітове Радіо та soundcloud.com/twr-ua.