Програму “Основи сім`ї” призупинили у школах безпідставно

Про це дізнались учасники прес-конференції “Програма ОСНОВИ СІМ’Ї: виклики та перспективи”, яка відбулась 21 лютого в УНІАН.
Під час прес-конференції були проаналізовані виклики, які постали перед впровадженням програми, представлене бачення її подальшого розвитку, озвучено спростування щодо ряду зауважень проведеної громадської антидискримінаційної експертизи, надана загальна правова оцінка призупинення схвалення «Основ сім’ї», яке відбулося в грудні 2019.

Прес-конференція пройшла за участі кандидата філософських наук, експерта з питань сімейної політики та сімейних відносин, автора програми «Основи сім’ї» Адріана Буковинського, а також ряду інших фахівців, зокрема, доктора медичних наук, доцента кафедри акушерства та гінекології НМУ ім. О. Богомольця Олександри Загородньої; кандидата юридичних наук, старшого наукового співробітника Інституту держави і права ім. Корецького НАН України Олени Львової, народного депутата Святослава Юраша.

Наочним стало ігнорування дотримання прав батьків, зокрема на забезпечення освіти своїх дітей відповідно до власних світоглядних переконань за програмою “Основи сім’ї”, які обрали її у якості факультативу. Хто за це відповідатиме і скільки коштує розгромна кампанія з руйнації української родини, обговорювали на заході.

Історія впровадження програми “Основи сім`ї” у школи та її призупинення

Освітня програма була схвалена для використання у закладах загальної середньої освіти Науково-методичною комісією з проблем виховання дітей та учнівської молоді Науково-методичної ради з питань освіти у листопаді 2018 року.

У квітні–грудні 2019 року для викладання програми було сертифіковано понад 1 тис. освітян. Програму «Основи сім’ї» з початку навчального року 2019-2020 стали викладати в 132 школах.

Але наприкінці 2019 року було розгорнуто кампанію з дискредитації програми, і в грудні Міністерство освіти та науки призупинило гриф схвалення програми «Основи сім’ї», посилаючись на експертні висновки, що надійшли на підставі закону України про звернення громадян.

Офіційною причиною було звернення так званих «громадських експертів». (Щодо останніх, то Святослав Юраш під час прес-конференції неодноразово підкреслив, що називати цих людей «експертами» помилково).

Рішення комісії було: віддати автору програми всі зауваження, та дати можливість і час опрацювати їх, і дати свої відповіді по суті зауважень.

Станом на 14 лютого у МОН було передано підготовлені відповіді на зауваження експертів, а на наступному тижні передбачається сформулювати конкретні рекомендації щодо зауважень для коригування освітньої програми і надіслати їх вчителям, які викладають курс.

«З іншого боку ми очікуємо, що Міністерство освіти якнайшвидше розблокує процес призупинення дії програми. Тому що немає причин її призупиняти», – заявив Буковинський.

«Деякі опоненти програми не тільки не читали її суті, вони навіть змісту програми не читали. Тому ця ситуація має значною мірою штучно спровокований характер, який треба зараз просто унормовувати», – вважає Буковинський. За його словами, МОН отримало багато звернень саме на підтримку освітньої програми.

«Ми вважаємо, що ця процедура призупинення має дуже багато порушень. Ми вимагаємо зняти з паузи цю програму, тому що школи чекають продовження викладання. У нас на черзі стоять сотні шкіл, педагоги яких записані підвищувати свою кваліфікацію, навчатися за програмою, отримати сертифікацію з тим, щоб із 1 вересня продовжувати викладання цього курсу. Ми вимагаємо від міністерства дати нам можливість продовжити роботу, а ті зауваження, з якими ми погодилися, ми скоригуємо у змісті підручників», – заявив автор програми.

За словами Буковинського, всі питання до програми – це питання робочого порядку, які можна вирішувати без призупинення процесу викладання курсу. «Зауваження не мають такого системного характеру, який дає підстави призупиняти гриф програми», – наголосив він. Своєю чергою, Загородня, коментуючи зауваження експертів щодо медичних питань у підручнику програми, запевнила у повній коректності викладення інформації. За її словами, його медична частина «красиво, грамотно, лаконічно і цікаво викладає основи фізіології репродуктивної системи і те, як ця фізіологія пов’язана з існуванням сім’ї, людини взагалі».

Олена Львова ж додала, що ідея цієї дисципліни відповідає законодавству, і доносить важливу інформацію про сімейні, моральні цінності. «Я скажу, що сьогодні, після певного узгодження, з правової позиції, ці «Основи сім’ї» цілком відповідають законодавству. І я пишаюсь тим, що нині є можливість далі впроваджувати цей курс», – сказала представник Інституту держави і права ім. Корецького НАНУ.

Депутат Святослав Юраш запевнив під час прес-конференції, що захист програми стане пріорітетним питанням міжфракційного обєднання “Цінності. Гідність. Сім`я”

ЗАПИС  прес-конференції Ви можете переглянути у вільному доступі тут

Фото  – Уніан