Від глянцю ззовні – до внутрішньої глибини. В світ виходить книжка Ліки Роман

“Де можна почитати Вашу історію?”. Це питання Ліка Роман, міс України 2007, чула частенько після своїх виступів у школі або університеті перед зацікавленими підлітками чи молодими людьми. Саме воно спонукало сісти за написання автобіографічної книги, щоб без прикрас, правдиво та відверто розповісти про своє неймовірне життя – від маленької дівчинки з Ужгорода, яка в таємній кімнаті шукала відповіді в Бога, до яскраво-незабутнього дня у 2007, коли її проголосили першою красунею України…
26 вересня у світ виходить книжка Ліки Роман російською мовою під назвою “Удивительная жизнь”, яку вона почала писати ще в 2009 році…

 – Ліка, ти задіяна в багатьох проектах сьогодні: Свято подяки – зустріч віп-гостей, Holy Spirit Night – спікер; зйомки, виступи в різноманітних закладах. Але все ж таки знайшла час видати власним коштом книгу! Як це вдалось?

Ідея книги народилась після того, як зі мною сталась ця дивовижна подія в 2007 році, і я почала розповідати про неї багатьом підліткам, яких це надзвичайно надихало. Багато подорожуючи, я розповідала свою історію невеликими епізодами, а для оповіді цілісної картини завжди не вистачало часу. Я навіть не думала писати книгу, але розуміла, що в людей немає повної картини мого життя… До того ж, до мене почали підходити люди й говорити: “а де можна почитатати твою історію?”.

 

 – Як обирала назву для книги?

З назвою книги була довга історія. Зазвичай спочатку народжується назва, а потім пишуться тексти, але в мене все було навпаки: книга вже майже була готова, а назва не приходила… Мені дуже хотілось, щоб вона відображала тематику книги, й одного дня назва таки з’явилась – “Удивительная жизнь”.

 – Це автобіографічна книга?

Майже. Окремі фрагменти мого життя, які складаються в цілісну картину. Але це не просто моя історія – я ділюся глибокими внутрішніми переживаннями, складними рішеннями, які я приймала до конкурсу краси 2007 року, і як наслідок – вони змінили все мое життя. Книга оповідає про те, як наші внутрішні рішення впливають на зовнішні події нашого життя.
Пам’ятаю, як у підлітковому віці в своїй маленькій кімнаті в Ужгороді я приймала непрості рішення в молитві, продиктовані внутрішнім голосом, який вів мене на той час і продовжує до цього дня. Ця книга про довіру до Бога, про шлях із Ним та Його вірність до тих, хто повірить у Нього. Ця книга про перемогу світла та любові над темрявою, над корупцією, над стереотипами.

 – Як народилась ідея книги?

Це був довготривалий процес. До мене приходили різноманітні думки й разом з цим виникло бажання поділитись ними, залишити майбутньому поколінню. 

 – Приходили сумніви?

Звичайно, я не професійна письменниця, ніколи цьому не вчилась, до того ж мене лякала думка про те, що хтось буде читати мою книгу – адже одна справа говорити, а зовсім інша, коли тебе читають. Мені навіть пропонували зробити розшифровку з моїх виступів та видати їх, але мені не хотілось йти таким шляхом. Якщо щось робити, то від серця, – вкласти в кожне слово душу, підiбрати саме ті слова, які б відображали насправді суть того, що з тобою відбувалось.
Я почала писати в 2009 роцi. Осилила навіть кілька сторінок, але залишила цю ідею з думкою: “я не хочу, не можу, не вмію”. Декілька років я не поверталась до цієї теми, але час від часу бажання написати книгу приходило знову, та навіть із докором сумління.
У 2015 році я знову сіла писати. Спочатку це були нотатки в телефоні  – я сиділа в вечірній час і чекала натхнення, але воно не приходило… До того ж графік дня та тижня завжди були досить напружені.
Одного разу я послухала підкасти Джона та Лізи Бевір про те, як писати книги. Вони говорили, що не слід чекати натхнення. Джон розповів, як він сідав, молився, а потім починав писати. І в якийсь момент слова починали литись через нього. Я ніколи не думала, що зможу пережити щось подібне. Вже потім, переглядаючи фрагменти своєї книги, я не могла повірити, що саме я це написала. Мені хотілось взяти ручку й почати нотувати – наскільки глибокі були думки!

 – Комусь ти показувала розділи книги до її видання? Які були відгуки?

У вступі до книги я дякую своїй мамі… Тому що саме вона та людина, яка весь цей час знала кожен мій крок, і завжди вірила в мене.
Вона говорила такі речі в моє життя, отримуючи їх згори, які, можливо, не можна було збагнути, але це формувало мою внутрішіність. Я пам’ятаю з дитинства ті години, коли ми спілкувались на кухні за склянкою чаю, обговорюючи глибокі життєві теми, які формували мене й підштовхнули шукати Бога по-справжньому… Тому першим моєм читачем, звичайно ж, була моя мама. Я висилала їй розділи з запитанням: “чи мають вони право побачити світ?”.

 – Як мама відреагувала?  

Вона сказала, що була шокована. Коли вона читала, то плакала, отримуючи відповіді на свої запитання.
Я також надіслала кільком моїм близьким друзям. “Можливо, мама надто любить мене й не зовсім об‘єктивно оцінює?”, – думала я.
Але друзі досить прихильно поставились до моїх чернеток, в яких я навіть розділові знаки не ставила…

 – Кому, на твою думку, буде корисна твоя книжка? 

В першу чергу, тим людям, які перебувають у пошуку свого призначення. Вона для людей різного віку, але особливо для молодих дівчат. До мене надходять тисячі листів, де підлітки шукають відповіді, хтось навіть зізнається у спробах самогубства.
В книзі описані прості, але дуже практичні речі з мого особистого життя:  що робити, коли про про тебе складається негативне враження; як  підвищити низьку самооцінку; як пережити тиск негативного оточення; як навчитись перемагати в тих ситуаціх, які здаються невирішеними; як жити з місією, а не пливсти за течією. Я торкаюсь у книзі також такої гострої теми в сучасному світі, як цнота до шлюбу…

 – Тобто дуже глибокі твої  переживання?

Я досить правдиво ділюсь своїми переживаннями, відкрито описую різні моменти свого життя. Думаю, це буде досить корисно для молоді та підлітків, а також батькам, які зможуть подарувати видання своїм дітям. Адже книга може стати поштовхом до пошуку чогось більшого в житті.

 – В скільки сторінок умістилась твоя історія?

Понад 200. 

 – Ти розміщувала світлини, і що саме на них зображено?

У книзі 16 сторінок фотографій – вони ілюструють яскраві події мого життя. Звичайно ж, це сам конкурс краси, дитячі роки, мої зустрічі з цікавими людьми, а також заходи за моєї участі в дитячих притулках тощо. Адже моє життя дуже контрасне: в один і той же день я можу бути в жіночій колонії, а через дві години на зустрічі в прем’єра чи президента.

 – Як ти себе почуваєш у тому та іншому середовищах?

Мені здається, однаково. Нашу ідентичність не визначає місце, де ми перебуваємо. Для мене так само радісно говорити до жінок із довічного ув’язнення в Молдові, або  брати участь у масштабному проекті!

 – Чи багато моментів твого життя не увійшло в книгу?

Я справді описувала найяскравіші епізоди. Деякi, звичайно, не ввiйшли…

 – Я так розумію, в майбутньому вийде ще одна книжка?

Моє внутрішнє відчуття, що це – не остання моя книга. Дуже хотілось, щоб скарб неймовірних історій, ті речі, які Бог робить у моєму житті,  принципи, які працюють, не були втрачені.

 – Дуже вже хочеться почитати твою книгу. Як це можна зробити? 

Вона досить скоро буде в продажу. На моїх офіційних сторінках у соцмережах незабаром ви зможете знайти інформацію, яким чином можна буде її замовити. 

 – Була ідея екранізувати книгу?
Так, це моя мрія, і якби ще й знятися в фільмі в ролі самої себе! Мені здається це була б дуже яскрава картина. Адже в книзі, крім багатьох неймовірних історій із мого життя, я також торкаюся теми дошлюбних стосунків, адже це основна тема, з якою мене запрошують говорити на аудиторію в школи, університети по всьому світу. Під час виступів я розкриваю деякі принципи, розповідаю життєві історії та наводжу цікаві приклади, пояснюючи свої переконання дівчаткам та хлопчикам, які думають інакше.
В книзі я також розповiдаю про ситуації, які проходила особисто, та про те, як зазвичай змінюювалось ставлення аудиторії після наших зустрічей.
Вірю, що те, що я описую в книзі допоможе читачам утвердитись у принципах, а також навчить тим інструментам, якими можна буде користуватись у житті.

 – Тобто кожен розділ книжки підводить до якогось рішення?

Так. Моя ціль – не лише описати свій життєвий шлях, а через мою історію показати принципи, які працюють. Моя книга – це не теорія, а практика, вона відкриває моє життя, яке видно лише ззовні.

 – Чи писала ти про важкі моменти в житті, які проходила?

Так, звичайно, я описала багато таких моментів. У принципі,  вся книга побудована на тих неприємних епізодах… Те, що я описую, проходить кожна людина в різних сферах життя, тому, вважаю, вiд нашої реакцї на цей процес – піддаємось ми йому чи боремось, залежатиме все наше життя.

 – Ти готова зустріти критику своєї книги? 

Книга для мене – як дитина.  Мені абсолютно нічого не хочеться чути поганого про неї, та й узагалі – нічого! Я її народила і все! Вона є така, як є. Вона красива для мене, і, якщо хоча б для однієї людини її зміст стане корисним, цінним і підштовхне до змін – то це буде вартувати того.
Я друкую книгу за власний кошт, вклавши багато праці в неї. Багато разів друзі запрошували мене в кіно чи на прогулянку – я відмовлялась, адже знала – цей час треба присвятити для написання чогось важливого.

 – Як проходив процес написання?

Я просто сідала на кухні біля свого улюбленого панорамного вікна з виглядом на ліс та озеро й починала писати. Інколи перші абзаци я просто видаляла, але як тільки потряпляла на потрібну хвилю – слова починали литись із самого серця… Цей час був дуже цінний, але треба було трохи абстрагуватись від усього – вимкнути телефон, а це не просто.

 – Поряд завжди був улюблений напій?

Так, кава або ж чай та плитка шоколаду.

 – Під смак якого шоколаду краще пишеться? 

В мене досить різнобарвні смаки.  На даний момент – це Milka з кокосом.  

 – Скільки годин у день проводила за написанням книги?

Я писала по три-чотири години на добу, інколи вмикала улюблену музику.

 – На обладинку ти помістила дуже красиве яскраве своє фото. Чому таке рішення?

Суперобкладинка зроблена у вигляді постеру. Я навмисно обрала глянцеве фешн-фото. Моя ціль привернути увагу 13-14-річних дівчат, яким до вподоби такий формат. Але, незважаючи на те, що ззовні – глянець, усередині – глибина. Книга насправді виглядає як фешн-журнал, але хотілося б, щоб вона говорила в серця.

 – Як проходитиме презентація книги?

Видання виходить у дуже активний час для мене: тільки-но закінчилось Свято подяки, за кілька днів розпочинається тур до Америки. Там, до речі, я матиму багато зустрічей із жінками, на яких зможу презентувати свою повну історію життя.

 – Дякую за розмову!

Розмову записала й переклала Ольга Бідненко 

Як повідомляє Почує Кожен: В світ виходить книга Ліки Роман “Удивительная жизнь”.

Удивительная жизнь