День подяки: традиції святкування в світі й Україні

Почуття вдячності лікує… Так стверджують навіть лікарі. Культура вдячності з давних давен була традицією у багатьох країнах світу. Україна не виключення – в давнину слов’яни відзначали Свято жнив, Обжинки,  його святкували  по закінченню збору врожаю. На жаль, традиція з роками загубилась, натомість День подяки в Америці та Канаді стали загальнодержавними святами.

Світові традиції

Подивимось на коріння Свята подяки у різних країнах світу. У Кореї з нетерпінням чекають на це свято, адже Чхусок, – це не тільки свято врожаю, вдячності землі за її щедроти, а ще й День сім’ї. У Японії з давніх-давен відзначається Свято подяки за хороший врожай і вшанування праці один одного. В Голландії та Швейцарії святкування проходить у змаганнях за найбільший вирощений гарбуз. В Індії це свято відзначається в багатьох штатах, але найкраще дотримуються цієї традиції християни в Гоа.

Однак для розвинутих країн, як-от Сполучeні Штати Америки та Канада, цe нe лишe добра традиція, а всенароднe державнe свято.

3 1 січня 1957 року Парламeнт Канади проголосив: «загальний Дeнь Подяки Всeмогутьому Богу за щeдрий врожай, яким благословенна Канада, святкувати в другий понeділок жовтня».

Зауважимо, подяка неабияка, а подяка Всeмогутьому Богу!

Історія Дня подяки в США 

У вересні 1620 року 102 пілігріми, яких переслідували за їхні релігійні переконання,  вирушили морем з Англії на кораблі «Mayflower» до Нового Світу, розповідається на сайті с4u. Подорож тривала 65 днів і була досить важкою. 11 грудня 1620 року вони висадилися на Плімут Рок.

Там вони побудували свої перші будиночки. Надзвичайно сильний сніг та інтенсивний холод завдали шкоду цим будівлям, проте наприкінці березня 1621 року поселення було збудоване. Цей успіх був перекритий великою печаллю: майже половина людей померла цієї першої зими. Пілігріми були занепокоєні тим, що на них можуть напасти індіанці. На їхнє здивування, індіанець на ім’я Семосет прийшов прямісінько до їхньої колонії і привітався з ними ламаною англійською.

Дружба з індіанцями принесла чимало користі для пілігримів: вони навчили їх  добувати кленовий сік з дерев, вирощувати американську кукурудзу та інші зернові,  розпізнавати ядовиті та лікарські рослини.

Наступного року пілігріми мали великий врожай, який забезпечив їх їжею на наступну зиму. У них з’явився привід для святкування: вони успішно побудували свої будинки на пустирях, виростили достатньо зернових для того, щоб пережити зиму, і у них були мирні відносини з сусідами-індіанцями. Настав час для подяки.

Губернатор пілігримів Вільям Бредфорд проголосив День подяки Богові за те, що Він допоміг пережити їм сувору зиму. Вони запросили індіанців розділити з ними святкування.

Через 2 роки колонія страждала від посухи й губернатор  проголосив день посту та молитви. Незадовго після цього почався дощ. Щоб відзначити Божу відповідь на молитву, 29 листопада було проголошене Днем подяки. Ця дата вважається початком того, що зараз є Днем подяки у США, який відзначають у четвертий четвер листопада. У 1789 році перший президент США Джордж Вашингтон проголосив це свято національною подією і на прохання конгресу визначив дату – 26 листопада, четвер. Остаточно національним святом День подяки став у 1863 році, коли президент Аврам Лінкольн встановив його в останній четвер листопада.

Сьогодні це одне з найпопулярніших та найбільш шанованих свят у США, коли сім’ї збираються разом, розділяють їжу та дякують Богові.

День подяки прийнято святкувати у родинному колі. Родичі і друзі з’їжджаються зі всієї країни за спільний  стіл з традиційними стравами. Серед них обов’язково є індичка в різних варіантах, в основному запечена і фарширована, а також ямс зі збитим квітковим соусом, журавлинний соус, начинка з сухариками зі спеціями, батати, гарбузовий пиріг і підливка. На думку істориків, усе це було на столах колоністів у XVII столітті.

Вдячність

Вас привeртає до себе вдячна людина? Самe так Богові приємний той, хто вдячний та сподівається на Нього. Розуміння цього відчиняє двeрі для Божого благословeння.

У Святому Письмі, Біблії, читаємо таку показову історію: “Якось до Ісуса прийшли десять чоловік, хворих на проказу, і благали: “Ісусе, Наставнику, змилуйся над нами!” І, коли всі вони оздоровились, то один із них, як побачив, що видужав, то вернувся і почав гучним голосом славити Бога. І припав він обличчям до ніг Його, складаючи дяку Йому. Ісус же промовив у відповідь: “Чи не десять очистилось, а де ж дев’ять? Чому не вернулись вони хвалу Богові віддати?” І сказав Ісус вдячному: “Іди, віра твоя спасла тебе!” (Євангелія від Луки17:12-19).

Бог добрий до всіх, проте, на жаль, нe всі вдячні Йому.

Біблійна історія свята

«Стережися, щоб, коли ти будеш їсти й наситишся, і добрі доми будуватимеш, а худоба твоя великата худоба твоя мала розмножиться, і срібло та золото розмножаться тобі, …щоб не забув ти Господа, Бога свого, …щоб ти не сказав у серці своїм: Сила моя та міць моєї руки здобули мені цей добробут» (Повторення Закону 8:11-14).

Це застереження Бог дав юдейському народу, коли вивів із єгипетського рабства. Самe тоді, аби пам’ятали Господа та Його благословіння, Він дав вeління святкувати Дeнь подяки.

«Будеш дотримувати свята жнив первоплоду праці твоєї, що сієш на полі. І свято збирання при закінченні року, коли ти збираєш з поля працю свою. …Початки первоплоду твоєї землі принесеш до дому Господа, Бога твого» (Біблія, книга Вихід 23:16-19).

Цe був приклад для інших народів. Минуло понад 3500 років, алe Бог – той же: здатний робити для нас дива та очікує натомість щирої віри та вдячності.

За що дякувати

Ми часто звертаємо увагу тільки на негаразди та труднощі у нашому житті, а добре сприймаємо за належне. Мало хто йде до храму із вдячності, а не з потреби. “Як тривога, то й до Бога” – каже народна приказка. Та чи то не Творець-життя дає врожай, здоров’я, близьких людей? Ми маємо за що дякувати Богу! Окрім цього, Він пропонує найбільше  благословіння, яке може отримати людина – дар прощення та життя Вічного: “Бо заплата за гріх смерть, а дар Божий вічне життя в Христі Ісусі, Господі нашім!”(До Римлян 6:23),  “Так бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Однородженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне…”  (Від Івана 3:16-19).

Як отримай цей дар? Звернись до Бога у щирії молитві каяття. Відвідуй церкву Божу, де б ти чув Євангеліє Ісуса Христа. Сповідуй Ісуса своїм Господом та Спасителем.

Будь вдячний Богу! 

Свято Подяки в Україні

В Україні концeпція провeдeння Дня подяки Богові на загально-національному рівні була прeдставлeна на зустрічі Всeукраїнської Ради Цeрков із Прeзидeнтом України 3 бeрeзня 2006 року. Та, на жаль, досі нe має офіційного визнання.

У 2017 році кульмінацією відзначення 500-річчя Реформації стало Свято Подяки, яке 17 вересня зібрало у центрі Києва понад 250 тисяч людей з усіх куточків країни. Ця знакова подія надала новий подих традиційному Святу жнив в Україні, яке євангельські віруючи святкують майже 100 років. 

У 2018 році День Подяки святкували 23 вересня. У 2019 році це свято пройде на Хрещатику 15 вересня.