
Молитовний феномен громадського супротиву на Донбасі
21 грудня 2018 р. відбулася прес-конференція «Донбас, якого ти не знав»: правда, що об’єднує». Захід провели ГО «Міжнародний центр допомоги», Міністерство інформаційної політики. Інформаційний партнер – ГО «Донецький прес-клуб».
Під час заходу відбулась презентація книжки «Донбас, якого ти не знав». ЇЇ автор – священик та громадський активіст Сергій Косяк. Це видання – перша частина, яка представлена у вигляді щоденника, де донеччанин описував трагічні події у Донецьку, починаючи з 20 лютого 2014 року.

«Ознайомившись зі змістом, читач дізнається, хто сприяв ворогу, а хто чинив опір та намагався не пустити війну на поріг свого дому – України», – говорить Сергій Косяк. За його словами, тоді, під час «російської весни», ідея описувати події та враження на сторінці у фейсбуці була спонтанною. А рішення оприлюднити записи – цілком усвідомлене та зважене. «Я не міг більше спокійно ковтати звинувачення, які п’ятий рік лунають на адресу донеччан та луганчан: «Ви нічого тоді не зробили! Ви Путіна звали!» – так ось оприлюднюючи свою хроніку, хочу розповісти суспільству, хто і що робив, і, зокрема, яку роль відіграли представники різних церков у цих процесах. Півбуханки хліба – це хліб, а половина правди – це брехня! Треба, щоб люди знали правду від очевидців, простих мешканців, а не сприймали все через призму ЗМІ чи через популістські заяви політиків».
В обговоренні також взяли участь муфтій мусульман України шейх Саід Ісмагілов, громадський діяч, вчений-релігієзнавець, в’язнень терористичного угруповання «ДНР» Ігор Козловський, завідувач сектору інформаційної реінтеграції Криму та Донбасу Міністерства інформаційної політики України Віктор Литвінов. Учасники прес-конференції поділилися свідченнями про події того часу у Донецьку, тому що вважають: оприлюднення та поширення правди про ситуацію на Донбасі від очевидців запобігатиме подальшим маніпуляціям, сприятиме порозумінню та згуртуванню українців з різних куточків країни у боротьбі із зовнішнім ворогом.
Муфтій мусульман України шейх Саід Ісмагілов, зазначив: «Як учасник Молитовного Марафону, що фактично був останнім бастіоном України у Донецьку, хочу засвідчити свою повагу всім учасникам цього легендарного патріотичного духовного подвигу, а особливо Пастору Сергію Косяку, що був безперечним його лідером. Ця книга є книгою правди, словами, що були написані автором без редагування та цензури, саме так, як це сприймалось в ті дні. Про революцію Гідності в Донецьку, про донецький Майдан, донецький спротив, Молитовний Марафон, ще має бути написана окрема книга. І книга Пастора Сергія Косяка є свідченням від першої особи, про наш міжрелігійний духовний спротив, що обов’язково має бути врахованним при написанні повної книги подій 2013-2014 року у Донецьку».

Громадський діяч, вчений-релігієзнавець Ігор Козловський переконаний: “Молитовний спротив російській навалі та озброєним бандугрупованням, який у центрі Донецька в той багатостраждальний 2014 рік об’єднав під синьо-жовтими прапорами католиків і протестантів, православних Київського патріархату та мусульман, є ще досі не до кінця осмисленним феноменом нашої сучасної історії. Стирається людська пам’ять, зникають свідки подій, з’являються нові герої гібридної війни, що триває. Тому надзвичайно важливими є спогади безпосередних учасників вже легендарного Донецького межрелігійного молитовного марафону, які збереглися на особистій сторінці у Фейсбуці одного з лідерів того героїчного безстрокового заходу – Сергія Косяка. Гортаючи ці спогади, які оформлені в окрему книгу, у черговий раз сповнюєшся повагою до цих щирих молитовників українського Донбасу. Всі вони продовжують свій молитовний спротив і тепер, бо ця справа для них залишається безстроковою…”

Завідувач сектору інформаційної реінтеграції Криму та Донбасу Міністерства інформаційної політики України Віктор Литвінов так коментує події 2014 року у Донецьку: «Громадянський спротив окупації Донбасу може і не був масовим, але він точно був героїчним. Відстоювати Україну виходили тисячі неозброєних людей, в оточенні десятків тисяч окупантів та їх поплічників. Майже кожен мітинг закінчувався постраждалими з боку українських мітингувальників. 13 березня навіки увійде в історію як день, коли проросійські зрадники вбили Дмитра Чернявського. На цьому, кривавому тлі, стрижнем духовного спротиву був «Молитовний марафон», що об’єднав служителів різних віросповідань та конфесій. Разом молились мусульмани, християни, юдеї та протестанти, молилися за Україну. Молилися, зазнаючи утиски з боку російських загарбників та колаборантів, щодня ризикуючи не тільки здоров’ям чи свободою, а і життям».
Наприкінці заходу журналісти мали змогу поставити її учасникам питання.

Довідково. Сергій Косяк – пастор-волонтер, громадський активіст. Разом із священиками різних конфесій наприкінці лютого 2014 року у центрі Донецька ініціював та щоденно проводив молитовний марафон «За мир, любов та цілісність України», допомагав постраждалим від рук окупантів (пораненим у лікарнях, сім’ям з малолітніми дітьми, людям похилого віку). У травні 2014-го опинився у полоні бойовиків «ДНР», які жорстоко катували його. Дивом врятувавшись від смерті, активіст не полишив боротьбу, займався евакуацією мешканців Горлівки, Авдіївки, Дебальцевого, місії у Пісках та Тоненькому, пізніше підтримував життя у прифронтовій Мар’їнці – в його активі десятки тисяч врятованих людей і заспокоєних душ. Діяльності Сергія присвячено нарис «Робимо добро разом» у книжці «Знедолені? Нездоланні!», яку видав Інститут демократії імені Пилипа Орлика про життя видатних переселенців. Також він став героєм сюжету документально-телевізійного циклу «Герої українського Донбасу», яку підготували АЦ «Фабрика думки «Донбас» та Творче об’єднання «ВиДиво». Учасник національного проекту “Хоробрі серця”.
Додаткова інформація: pclubdn@gmail.com, 066 224 36 55 Тетяна Строй (Донецький прес-клуб), sergeyko197522@gmail.com, 066 846 09 09 Сергій Косяк.