Пасха вдома

Дорогі друзі, в цьому році свято Пасхи очікується у форматі “Пасха вдома”.  Багатьох людей ця несподіванка наводить на думку про зміст свята. Отже, давайте поговоримо про Пасху.

Що нам відомо про ПАСХУ

Пасха  святкується від XIV століття до Різдва Христового і так вже 3 500 років, аж до наших днів.

Пасха означає перескочити або пройти мимо.

Пасха свого часу звільнила біля 1 500 000 рабів, і продовжує звільняти сьогодні…

Пасха – задум Бога для всього людства та постанова навіки.

Як світ святкує ПАСХУ

В Україні Пасха або Великдень – найголовніше свято. В цей день люди тричі вітають один одного: «Христос Воскрес! Воістину Воскрес!»

У Франції улюбленою пасхальною розвагою є пікніки. Сім’ї та дружні компанії збираються в садах біля будинку і готують різноманітні омлети.

У Швеції вважається, що в цей день виходить на вулиці міста вся нечиста сила, тому головною традицією у шведів є розведення багать, покликаних відлякувати всю нечисть.

В Ісландії основною стравою на Великдень є ягня, запечене з овочами та рисом. На десерт подається двокольорове печиво.

В Італії на головній площі Риму збираються тисячі людей, щоб почути привітання Папи. Обов’язковим атрибутом є «коломбо», щось на зразок нашої паски, але з лимонним ароматом.

В Австралії цей день прийнято відзначати на природі. Вважається, що в це світле свято повітря стає чистим, а вода в джерелах набуває властивостей подібних свяченій воді.

В Америці свято сьогодні не обходиться без рожевих зайчиків та дитячих ігр у пошуку кольорових пластикових яєць із цукерками всередині.

Перша ПАСХА святкувалась ВДОМА 

Чи знали ви, що Пасха 2020 – це вже не перша пасха вдома? Найперша Пасха відбулась в Єгипті 3500 років тому саме вдома. 

Слово Пасха означає “пройти мимо”.

Значення цього свята заховане у його витоках – виході рабів із Єгипту, жертви Месії та Його Воскресінні.

Десь у XIV столітті до Різдва Христового відбулася історична подія – могутній Єгипет втратив свою рабську силу, що на той час складала понад 20% населення.

Відомо, що після такої події Єгипет, як центр цивілізації, прийшов в занепад та став другорядною державою.

Що змусило фараона відпустити 600 000 рабів – чоловіків, жінок і дітей, а також іншого люду після 400-літнього рабства? Це було справжнім дивом!

За цією подію не стояло якогось політичного руху чи революції.

Біблійні витоки Пасхи. 10 кар єгипетських

Але, ще за кілька сотень років до єврейського рабства було пророцтво Авраамові, основоположнику нації:

«І промовив Господь до Аврама: Добре знай, що потомство твоє буде приходьком в землі не своїй. І будуть служити вони, і будуть їх мучити чотири сотні літ. Але народ, якому служити вони будуть, Я засуджу; та вони потім вийдуть з великим маєтком» (Буття 15:13-14).

Це давнє пророцтво збулося завдяки Пасхальній події. Це описано в Біблії у книзі Вихід, розділи 11-12. Мойсей отримав повеління від Бога, вивести свій народ із Єгипту. Коли фараон то погоджувався, то відмовлявся відпускати своїх рабів, Бог посилав 10 страшних кар на Єгипет.

Остання, найстрашніша із них – втрата первістків у кожній сім’ї.

Щоб убезпечити ізраїльський народ від цієї кари Божої над Єгиптом, Бог дав попередження:

Господь говорив …нехай кожен візьме ягня на родину, одне на дім. Якщо ж родина замала для ягняти, то візьміть його разом з найближчим сусідом відповідно до кількості людей…”

“…Вони візьмуть трохи крові, намажуть обидва одвірка й балку над дверима в оселях, де їстимуть його м’ясо тієї ночі. І з’їдатиме його швидко, в ознаку того, як Всевишній Господь Ізраїлю хутко врятував народ Свій від єгипетської неволі. Бо це — Пасха Господня!

 І буде знамення у вас — кров на долівках там, де ви перебуватимете. Побачивши кров, Я обійду вас, пощаду вдарувавши. І не буде згубного удару вам, коли вражатиму Єгипетську землю. 

Ця ніч стане ніччю пам’яті для вас, і ви, та всі ваші покоління будуть святкувати її як довічне свято Господнє. Ви святкуватимете цей день з покоління в покоління. Це правило — довічне! І коли Господь проходитиме, щоб уразити Єгипет, Він побачить кров на балці та обох одвірках і пройде повз хати, і не дозволить згубникові ввійти до ваших осель, і смертний вирок не торкнеться ваших дітей” (Біблія, книга Вихід, 12 розділ).

Тоді врятувались усі, хто поклався на кров Пасхи. Для фараона та Єгипту – це було останнім випробуванням, адже він також втратив свого сина. Він відпустив цілий народ з неволі.

Євреї ж продовжували відзначати у такий же спосіб минування кар і в своїй землі.

«І станеться коли запитають вас ваші сини: Що то за служба ваша? то відкажете: Це жертва Пасха для Господа, що обминув був доми Ізраїлевих синів в Єгипті, коли побивав Єгипет, а доми ваші зберіг».

Так все продовжувалось до приходу Месії.

Що означає для нас ПАСХА сьогодні

Бог мав план стосовно всього людства. Ще за 400 років до Різдва Христового Пророк Ісая звіщав про прихід Месії Христа-Спасителя, який стане тим пасхальним ягням для спасіння всіх.

«Як ягня був проваджений Він на заколення… Він був ранений за наші гріхи. За наші провини Він мучений був, кара на Ньому була за наш мир, Його ж ранами нас уздоровлено! …І на Нього Господь поклав гріх усіх нас!» (Ісаї 53). 

Пізніше, Іван Хреститель, попередник Христа, побачивши Ісуса проголосив: «Оце Агнець Божий, що на Себе гріх світу бере» (Євангеліє від св. Івана 1:29). 

Ісус Христос, після читання письма пророцтва перед народом, і Сам засвідчив про Себе: «Сьогодні збулося писання яке ви почули» (Євангеліє від св. Луки 4:8). 

Пізніше, у часи зародження християнства, Апостол Павло пише до ранньої Церкви в Коринті, що на острові Кіпр: «Бо наша Пасха, Христос, за нас у жертву принесений» (1 Коринтян 5:7).

Так Пасха набула свого нового духовного змісту.