Реформація. 500 років потому (ВІДЕО)

Основний меседж стрічки: історія Реформації – це історія звичайних людей, які змінивши себе, змінили світ. Чому деякі країни Європи більш успішні за інші? Звідки походить демократія, трудова етика, свобода слова та віросповідання? Як на теренах українських земель зародився протестантизм, але чому так і не затвердився на державному рівні? В трьох серіях документального історичного фільму «Реформація. 500 років потому» теологи, філософи, дослідники та автори намагаються відповісти на ці та інші питання.

Трейлер фільму “Реформація. 500 років потому” 

До проекту було залучено понад 30 фахівців, а над фільмом знімальна група працювала півтора року, об’їхавши більше 10 країн. Стрічка розрахована на широку аудиторію та буде цікава тим, хто знайомий із історією Реформації, і тим, хто раніше ніколи нею не цікавився.

Зародження Реформації та її перші натхненники 

1 серія фільму “Реформація. 500 років потому” 

Від темного Середньовіччя з його дикунством щодо інодумців, жорстокою інквізицією та правами Римо-католицької церкви на життя та смерть кожної людини до процвітаючого населення європейських країн та економічно-технічної революції. Саме про це перша частина документального фільму “Реформація. 500 років потому”, знятого луцькою продакшн-студією «Правда PRO». В цій серії показані зародження та встановлення протестантського руху у свідомості богобійних мислителів та в державних системах процвітаючих європейських країн. Фільм розповідає про основні біографічні факти головних засновників реформаційного руху.

Глядач зазирне до Празького університету, в якому ректором був чеський реформатор Ян Гус, побуває в Замковій церкві в Віттенберзі, до дверей якої Мартін Лютер прибив свої знамениті 95 тез, насолодяться видами замку Вартбург, в якому протягом року жив та перекладав Новий Завіт Лютер. (Сюди його силоміць привезли прихильники! (як з’ясувалось опісля), викравши відразу після виступу у Вормському соборі.

Буде цікаво заглянути до будинку Ульріха Цвінглі, в якому він в молодому віці помирав від чуми, але дивом залишився живим, почавши після цього активно просувати в маси ідеї Реформації.

Українські та іноземні експерти – теологи, філософи та науковці – фахово розповідають у фільмі про перші реформаційні рухи, розкривають цікаві деталі біографій перших протестантів, факти про іконоборство, контрреформацію, спалах релігійних війн, зміну атрибутики соборів та ін.

Жан Кальвін – став останнім у цій серії реформатором, життя та праці якого показані у фільмі. Завдяки його вченню та комплексному підходу до втілення ідей Реформації в кожну сферу суспільства,  в 1535 році Женева проголосила протестантство основною течією в місті. Внаслідок “суворих” законів та, навіть, покарань щодо лінощів, лайок, крадіжок, гультяйства тощо, які активно  впроваджував французський богослов,  за короткий строк Женева перетворилась на взірець процвітаючого та законослухняного міста.

Досягнення реформаторів – освіта, наука, мистецтво, соціальне життя, економіка  

2 серія фільму “Реформація. 500 років потому” 

До поширення реформаційного руху освіта була доступна лише незначному колу осіб. Тільки так звані представники заможної еліти мали право освоювати науку, яка, до речі, в епоху Середньовіччя характеризувалась регресивним підходом до багатьох дисциплін та поширенням псевдонаук.

З початком масового перекладу Біблії на національні мови та з поширенням думки протестантів про те, що вміти прочитати Святе Письмо повинна кожна людина,  навчальні заклади відкривають свої двері для людей будь-яких статків та незалежно від походження.

Саме з протестантами пов’язано заснування багатьох шкіл, університетів та інших навчальних закладів. У Швейцарії навіть видають закон, за яким кожен громадянин повинен здобути освіту.

Безперечно, протестанти стимулювали освітню революцію. Зі свого боку представники католицизму починають активно розвивати освітні програми.

Зміну педагогічної системи освіти пов’язують з чеським реформатором Яном Коменським, який розділив школу на початкову, середню та вищу, об’єднав  у класах хлопчиків та дівчаток, ввів для кожного предмету свій підручник, а головне – пропагував думку про те, що  освіта має будуватись на Божих основах.

Крім розвитку освіти, з поширенням Реформації стались визначні процеси й у сфері науки, мистецтва, громадянського права та економіки. В другій серії фільму розповідаються про здобутки протестантських діячів: Йоганна Себастьяна Баха, Френсіса Бекона, Георга Фрідріха Генделя, Ісаака Ньютона та інших.

Фільм також розповідає про зародження основних протестантських течій у різних країнах: анабаптизм, менонітство, пуританство, баптизм. Чесно зображуються помилки радикальних представників протестанського руху, через які у 16 столітті виникли Селянські війни, які супроводжувались кривавою різаниною та релігійним  терором.

В кінці серії автори розповідають історію переселення пуритан до Америку, внаслідок чого половина сучасних громадан в США – протестанти.

Реформація – шанс для України 

3 серія фільму “Реформація. 500 років потому” 

Третя серія фільму пропонує глядачам мальовничу віртуальну подорож історією та культурною спадщиною України. Панорамні зйомки краєвидів та архітектурних пам’яток, стародавні храми та фортеці, що пам’ятають відголос молитв та проповідей протестантських священиків та вельмож-реформаторів. До вашої уваги й історична довідка по визначним персоналіям – діячам Реформації, які жили на території сучасної України.

Фільм є дуже інформативним, тому потребує від глядача певної концентрації та відкритості до роздумів – не стільки стосовно історичних фактів, скільки думок про першопричини багатьох подій минулого та сьогодення. Архітектурні краєвиди та історична довідка динамічно   чергується з коментарями науковців, теологів, богословів, священиків.

Важливою характеристикою третьої серії фільму “Реформація. 500 років потому” є хронологічність та лаконічність подачі інформації. Стрічка послідовно розкриває ключові події, пов’язані із Реформацією на українських землях, починаючи від ХIII ст., крізь роки під владою Речі Посполитої, Радянського Союзу та до сьогоднішніх днів.

«На початку XVI ст. на територію Князівства Литовського приходить лютеранство. Воно не вкорінилось на території майбутньої Речі Посполитої, винятком стали лише окремі представники української шляхти». Такими словами розповідає історію українського протестантизму автор та ведучий фільму Олександр Дубовий.

Що ж цьому передувало? Зі стрічки: «У другій половині ХIII століття Україна була роздроблена на частини, найбільш розвиненим на той час було Велике князівство Литовське. Основною релігією був католицизм, однак визначною ознакою країни була її терпимість до інших віросповідань. Країна без переслідувань, де не вбивали єретиків. В цю країну втікало багато дисидентів із Західноєвропейських країн, де не було такої свободи». Тому перша хвиля Реформації в Україні пов’язана з працею західних реформаторів, таких, як Жан Кальвін та інші.

Серед перших та впливових протестантів на українських землях  у фільмі називають Миколу Радзивілла Чорного, найбагатшу людину Князівства. Крім нього, наводяться біографічні дані Костянтина Острозького, засновника однойменної академії, вченого Михайла Драгоманова та багатьох інших.

Автори картини сповіщають про визначний вплив Реформації на українську культуру та ключові історичні події. Екперти-теологи розповідають про нерівну боротьбу між панівною релігією та протестантизмом на теренах українських земель. Картина показує опір тих, хто намагався повернутись до євангельських витоків, але, на жаль, декілька хвиль реформаторського руху на українських землях “захлинулись” під шквалом визвольних війн та радянської тиранії.

Крім цього, цікавими та повчальними будуть факти про перший переклад  Біблії українською мовою, сумні наслідки Берестейської унії та репресії радянської влади над протестантами.

Фільм знятий за підтримки Міністерства культури та Міністерства закордонних справ України.

Над матеріалом працювали: Олександра Верес, Ольга Бідненко