Сьогодні – Всесвітній день дитини

20 листопада вважається Всесвітнім днем дитини. Офіційно це свято з’явилося в 1954 році завдяки відповідному рішенню Генеральної Асамблеї ООН, яка звернула увагу всього людства на необхідність досягнення взаєморозуміння з дітьми та забезпечення благополучних умов для їх життя.

Свято також відзначається в день, коли Організація Об’єднаних націй прийняла декларацію прав дитини. Це відбулося в 1959 році. Крім того, 20 листопада 1989 року була підписана міжнародна конвенція про права дитини.

Першим документом, який офіційно закріпив права дитини, була Загальна Женевська декларація, прийнята в 1924 році Лігою Націй, яка закріпила за дітьми наступні права:

 •  Забезпечення нормального розвитку фізично і духовно.
 •  У важкі часи перша допомога повинна бути надана дитині.
 •  Дитина повинна рости і виховуватися в любові і не експлуатуватися.
 • Дитина повинна бути впевненою, що якості, які виховуються в ній, послужать на користь людям.

На основі цього документа пізніше, в 1959 році ООН затвердила ще один документ, який свідчить про захист прав дитини. Декларація прав дитини розширила це розуміння і продиктувала наступні умови для зростання і розвитку дітей:

 • Дитина повинна бути захищена від експлуатації.
 • У неї є право на освіту і користування всіма благами суспільства (під ними розуміється: житло, їжа, одяг – тобто все необхідне для нормального життя).
 • Дітям повинен бути забезпечений соціальний захист, а в родині – любов і розуміння.
 • Неповноцінна дитина має право навчатися і перебувати в спеціальній установі.
 • Захист у цілому від будь-якої дискримінації та приниження.

Ще через 30 років цей документ був переглянутий і розширений. У 1989 році була прийнята конвенція, де був перелік усіх сучасних прав і свобод дітей. У документ були внесені інші добавки, які дозволили створити повний перелік прав дитини:

 • Має право на життя, громадянство.
 • Може вільно висловлювати свої думки.
 • Має право на гідний рівень життя і користування медициною.
 • Має право на особисте життя, збереження честі та репутації.
 • Має право на освіту.
 • Може дотримуватися власних поглядів і релігійних переконань.

Конвенція має 54 статті, які оголошують всі права дитини в світі. Конвенція є основним документом і для визначення прав дитини в Україні.

Згідно з Конституцією України, за недотримання прав і свобод дітей передбачена юридична відповідальність, однак цей закон мало дотримується в Україні. Занадто тонка грань проходить між поданням про погані умови проживання та виховання і реальною ситуацією.

У США також діє конвенція про права дитини. В цій країні, як і в Україні, орієнтуються на удосконалений документ 1924 року. Однак, на відміну від ситуації в Україні, там закон розуміється інакше.

Згідно з Конституцією США, дитина може подати в суд на батьків за погане поводження або відсутність забезпечення належних умов. Натхненні своїми правами, діти починають шантажувати батьків і з будь-якого приводу звертаються до судових органів, після чого починаються тривалі розгляди.

Це крайність, за якою вже не варті права, прописані в Конституції. Така вседозволеність обертається бездумною поведінкою дітей, а офіційна влада йде в них на поводу.

Інша крайність, яка хоч і зустрічається в Україні, але в набагато меншому ступені і в основному в прихованій формі, – це експлуатація дитячої праці.

Згідно з Конституцією України, вона заборонена. Однак у світі, незважаючи на те, що існує конвенція, дитяча праця продовжує експлуатуватися. Це норма для бідних африканських країн, де люди змушені заробляти на життя важкою працею.

В Україні також фіксуються випадки використання дитячої порнографії, примусу дітей до праці та навіть сексуального насильства. Однак, згідно з Конституцією України, такі вчинки строго караються законом.

Про дотримання закону про права неповнолітніх поки залишається тільки мріяти, в тому числі і в Україні. Звичайно, діти в нашій країні мають права на освіту, медичне обслуговування, але поступово всі сфери послуг стають платними, і не всі батьки в Україні в змозі забезпечити малюкові гідне існування, хоча подарувати йому любов і розуміння вони зможуть завжди.

Читати також: Микола Кулеба: “Діти повинні жити, а не виживати”

Джерело: Права дитини в Україні